A paleolit étrend egyre népszerűbbé vált az utóbbi években, mivel sokan keresik a természetes és ősi táplálkozási szokásokhoz való visszatérést. A paleolit diéta alapja az, hogy az emberi szervezet számára az optimális étrend az ősi vadász-gyűjtögető életmód táplálékain alapul, még mielőtt megjelent volna a mezőgazdaság és az ipari élelmiszer-feldolgozás. De vajon mik is azok az alapanyagok, amelyek a paleolit étrend gerincét alkotják?
A paleolit étrend egyik legfontosabb pillére a friss, feldolgozatlan hús és hal fogyasztása. Ide tartoznak a különböző vörös húsok (például marha, bárány, sertés), a baromfi (például csirke, pulyka), valamint a vadon élő állatok, például a szarvas vagy a vaddisznó húsa. A halak és tengeri herkentyűk, különösen az omega-3 zsírsavakban gazdag fajok, mint a lazac, a makréla és a szardínia, szintén kiváló forrásai a fehérjének és egészséges zsíroknak. A húsok és halak jelentős esszenciális aminosav- és vitamintartalommal rendelkeznek, például gazdag B12-vitamin tartalommal bírnak, mely anyag fontos szerepet tölt be az idegrendszer megfelelő működésében.
A friss zöldségek és gyümölcsök bőséges helyet kapnak a paleolit étrendben, mivel kiváló forrásai a vitaminoknak,az ásványi anyagoknak és a rostoknak. Az édesebb gyümölcsökkel, például az almával, bogyós gyümölcsökkel (mint a szeder, málna, áfonya) és banánnal is gazdagíthatjuk az étrendet, de érdemes mértéket tartani, mivel a gyümölcsökben található természetes cukrok gyorsan emelik a vércukorszintet.
A diófélék és magvak a paleolit étrend fontos részét képezik, mivel koncentrált forrásai az egészséges zsíroknak, a fehérjéknek és a rostoknak. Ide tartozik a mandula, a dió, a kesudió, a mogyoró, valamint a különböző magok, mint például a napraforgómag, a tökmag vagy a lenmag. Ezek a magvak és diófélék gazdag omega-3 és omega-6 tartalmuknak köszönhetően segíthetnek az agyműködés optimalizálásában és a gyulladás csökkentésében.
A paleolit diétában különösen fontos szerep jut az egészséges zsíroknak, mivel a szénhidrátok nagy részének elhagyásával az energiabevitel jelentős részét ezek teszik ki. Kiváló forrásai az avokádó, a kókuszolaj, az olívaolaj és a ghí (tisztított vaj). Az avokádó különösen népszerű, mivel egyszeresen telítetlen zsírokat tartalmaz és sokféle módon felhasználható. Az olívaolaj és a kókuszolaj kiváló alapanyagok sütéshez és főzéshez, mivel magas hőmérsékleten is megőrzik tápértéküket.
A tojás a paleolit étrend egyik alappillére, mivel rendkívül tápláló és könnyen hozzáférhető fehérjeforrás. Gazdag vitaminokban, például D-vitamint és a B-vitamint tartalmaz, továbbá megtalálható benne az összes esszenciális aminosav is. A szabadon tartott tyúkok tojásai különösen jó választásnak számítanak, hiszen ezek több omega-3 zsírsavat tartalmaznak.
Bár a paleolit diéta kizárja amesterséges adalékanyagokatésízesítőket, a természetes fűszerek és gyógynövények használata teljesen megengedett, sőt ajánlott is. A friss fűszerek, mint a bazsalikom, petrezselyem, kakukkfű vagy a koriander, nemcsak ízletesebbé teszik az ételeket, de értékes antioxidánsokat is tartalmaznak. A különböző borsok, a fokhagyma, a gyömbér és a kurkuma szintén nagyszerű opciók, mivel gyulladáscsökkentő hatással is bírnak.
Fontos megemlíteni, hogy a paleolit diéta kerüli a feldolgozott élelmiszereket, a gabonaféléket (például búza, rizs), a hüvelyeseket (például bab, lencse), a tejtermékeket, valamint a hozzáadott cukrot. Az étrend igyekszik kizárni mindazokat az ételeket, amelyek a mezőgazdaság és az élelmiszeripar fejlődésével kerültek be az emberek mindennapjaiba, mivel a paleolit diéta követői szerint ezek az ételek sok esetben hozzájárulhatnak a modern civilizációs betegségek kialakulásához.
A paleolit étrend egyszerű, természetes és tápláló alapanyagokra épül, célja pedig - az egészségmegőrzés mellett - az, hogy közelebb hozza a táplálkozást az emberiség ősi gyökereihez. A friss húsok, halak, zöldségek, gyümölcsök, diófélék és egészséges zsírok gazdag választéka garantálja a változatos és kiegyensúlyozott étrendet. A paleolit diéta nem csupán egy táplálkozási irányzat, hanem egy életstílus is, amely segíthet a szervezet természetes egyensúlyának visszaállításában és a szervezet egészségének hosszú távú megőrzésében.
A kókuszzsírt, vagy más néven a kókuszolajat a kókuszpálma érett húsának megszárításából és kisajtolásából nyerik.
A Vitaking Multi Paleo Profi vitamincsomag kifejezetten PALEO életmódot követőknek készült.
A magas rosttartalmú útifű maghéj hatékony segítséget nyújt az emésztőrendszer egészségének megőrzésében, fogyasztása azoknak is ajánlott, akik érzékeny bélrendszerrel rendelkeznek, vagy diétáznak.
A Herbaferm csepp gyógynövények természetes fermentációjával készül. Megnyugtatja a szervezetet, az egészséges emésztés helyreállításával pedig beindítja a regenerációs folyamatokat.